Własna strona internetowa krok po kroku

IP, domena, hosting, cms, pozycjonowanie, seo - te wyrazy powodują u ciebie zawrót głowy? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy artykuł "z czym to się właściwie je" czyli tworzenie stron www krok po kroku.

Pierwszym etapem projektowania nowej strony internetowej powinno być niewątpliwie opracowanie odpowiedniej nazwy. Jak powinna wyglądać odpowiednia nazwa... odsyłam do osobnych artykułów, które można znaleźć w internecie. My zaś zajmiemy się kolejnym krokiem, czyli...

 

Wybór domeny

Czym właściwie jest domena? Domenę można porównać do dowodu osobistego. Każda osoba posiada swój unikalny PESEL, tak jak i każda strona posiada swój unikalny adres IP. Jednak zapamiętanie kogoś po numerze PESEL będąc na imprezie byłoby co najmniej bardzo uciążliwie. Tak jak łatwiej jest zapamiętać daną osobę po imieniu, tak o wiele łatwiej jest zapamiętać domenę "triso.pl" niż ciąg numerów.

Dlaczego należy zadbać o domenę już na samym początku?
Musimy mieć pewność, że nasza wymarzona domena nie jest już zajęta. W dzisiejszych czasach istnieje ogrom stron internetowych co sprawia, że niemal wszystkie popularne nazwy są już zarezerwowane. Nazwa domeny bardzo często wpływa na wygląd całego serwisu. Czy spodziewalibyśmy się dostojnych wyważonych kolorów na stronie "pudelek.pl"? Nawa domeny jest również często dodawana do loga serwisu.

 

Projekt logo

Nie należy lekceważyć tego kroku. Profesjonalne zaprojektowanie loga  wymaga czasu i znajomości określonych zasad. Przede wszystkim logo powinno być proste. Nie należy umieszczać w nim za dużo zbędnych elementów, nie powinno się także używać więcej niż trzech kolorów. Zwróćmy uwagę na logo facebooka czy allegro - proste, od razu kojarzące się z daną stroną.

Logo powinno być uniwersalne. Oznacza to, że musi dobrze wyglądać zarówno na stronie, wizytówce, ulotce, w negatywie, w bieli a także na billbordzie. Powierzając usługę zaprojektowania loga profesjonalnej firmie, otrzymamy je w formacie wektorowym, dzięki czemu zmiana wielkości nie będzie miała wpływu na jakość wydruku.

 

Projekt graficzny

Wykonując projekt graficzny strony internetowej, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Często spotykamy klientów, którzy chcąc stworzyć uniwersalny projekt próbują przenieść standardowe elementy jak logo czy nawigację w inne miejsca. Jest to jeden z największych błędów projektowania stron. Użytkownik internetu jest już przyzwyczajony niejako do pewnych standardów. Wchodząc na stronę internetową oczekuje, że najpierw zobaczy logo w lewej górnej pozycji a następnie menu u góry lub na bocznym panelu. Wszelkie odstępstwa od tej reguły sprawiają, że użytkownik czuje się zagubiony. Musi zastanowić się kilka chwil nad znalezieniem nawigacji serwisu, a jeśli wszedł na naszą stronę właśnie tylko na te kilka chwil, aby zobaczyć dane kontaktowe - może całkowicie zrezygnować z dalszego przeglądania.

Są oczywiście odstępstwa od tej reguły. Portfolia grafików czy architektów są o wiele atrakcyjniejsze gdy ukryjemy maksymalnie nawigację i skupimy się na zdjęciach czy projektach. Jednak wchodząc na portfolio grafika nie oczekujemy raczej obszernych ilości informacji a chcemy jedynie poprzeglądać zdjęcia.

 

Wykonanie strony

W tym kroku gotowy projekt graficzny zostanie wdrożony do postaci kodu XHTML lub HTML5, a następnie umieszczony na serwerze. Dobrym nawykiem jest upewnienie się czy wykonana strona działa poprawnie na najnowszych wersjach popularnych przeglądarek - Firefox, Chrome oraz Internet Explorer.

Podczas wdrażania projektu czasem zdarza się, że czcionki nie wyglądają identycznie jak na projekcie. Spowodowane jest to, że na projekcie czcionki widzimy jako obrazek, natomiast na stronie są generowane dynamicznie przez system. W zależności od systemu mogą być bardziej lub mniej rozmyte. Często również sama przeglądarka potrafi inaczej wyświetlić daną czcionkę niż inna. Nie należy się tym przejmować. Jeśli dany krój nam nie odpowiada, można poprosić programistę o zamianę czcionki na inną.

 

System zarządzania treścią - CMS

O sukcesie danej witryny świadczy nie tylko dobra unikalna treść oraz nowoczesny wygląd. Aby zapewnić sobie stałych powracających użytkowników należy często dodawać nowe artykuły oraz aktualności. Ciągłe powierzanie zleceń programistom wiąże się jednak z kosztami i na dłuższą metę jest nieopłacalne.

Z pomocą przychodzą systemy zarządzania treścią (czyli CMS - Content Management System). Są to aplikacje dostępne przez przeglądarkę internetową, umożliwiające samodzielną edycję treści na stronie. Za ich pomocą można bez dodatkowych kosztów opracowywać nowe artykuły, dodawać aktualności, zdjęcia, pliki czy modyfikować bannery. Jeśli planujemy częste zmiany na stronie watro zastanowić się nad wdrożeniem CMSa.

 

Hosting

Aby strona mogła zostać wyświetlona w sieci, musi zostać umieszczona na komputerze, który jest bez przerwy podłączony do internetu - czyli na serwerze. Każdorazowo wchodząc na stronę internetową, łączymy się z serwerem poprzez przypisany do niego adres IP. Można utrzymywać komputer u siebie w domu lub firmie, do którego będą się łączyli użytkownicy, ale ze względu na koszty lepiej powierzyć to firmie oferującej usługi hostingowe.

 

Pozycjonowanie

Mam już stronę, działa na serwerze, znajomi wchodzą przez zakupiony adres, po co mi jakieś pozycjonowanie?

Nawet najładniejsza strona internetowa nie przyniesie zysków jeżeli nikt nie będzie mógł jej znaleźć. Łatwa do zapamiętania domena to jedno, ale należy otworzyć się na klientów, którzy niekoniecznie dostaną od nas wizytówkę czy link od znajomego.

Z pomocą przychodzą wyszukiwarki internetowe. Pozycjonowanie to szereg procesów, które sprawią że Twoja strona znajdzie się na jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.