Web usability

Zastanawialiście się kiedyś na czym polega sukces witryn takich jak Onet czy Wirtualna Polska? Dlaczego tak wiele użytkowników z przyjemnością korzysta z informacji w nich zawartych? W głównej mierze decyduje o tym web usability, zwane też użytecznością.

 

Co to jest usability i o co właściwie w tym chodzi

Określenie web usability oznacza w szerokim tego słowa znaczeniu użyteczność stron www. Jest to bardzo szeroko rozumiane pojęcie więc postaramy się przedstawić główne jego aspekty.

O tym czy nasza strona będzie przyjazna użytkownikom decydujemy już w początkowym etapie jej tworzenia. Trzeba pamiętać o tym, iż każdy wchodzący na naszą stronę chce w miarę szybko uzyskać dostęp do interesujących go informacji. Nowoczesny i przejrzysty layout strony jest kluczowym elementem web usability. Każdy użytkownik wchodząc na stronę oczekuje tego, iż w pierwszym momencie zobaczy logo w lewym górnym rogu i menu strony umieszczone w topie lub u boku strony. Wszelkie odstępowanie od tych reguł powodują to, że odwiedzający musi stracić kilka chwil zanim odnajdzie się na stronie. W menu strony powinny pojawić się przede wszystkim elementy takie jak: kontakt, informacje o danej firmie i co oferujemy. Należy pamiętać również o tym, żeby logo znalazło się na każdej podstronie, tak aby użytkownik nie stracił orientacji "skacząc" po wielu stronach na raz.

Podczas projektowania strony należy również zwracać uwagę na to, jakie tło jest dobierane na stronę i jak ono współgra z kolorem tekstu. Muszą pamiętać o tym w szczególności właściciele stron, którzy chcą prezentować na niej spore ilości tekstu. Tło oraz czcionka powinna zostać dobrana tak, aby użytkownik nie miał problemów z odczytaniem tekstu i przy tym "nie męczył oka".  Ciężko czytało by się tekst napisany czarną czcionką na ciemnym tle, prawda ? . Nie powinno się także przesadzać z ilością animacji i innych ,,wodotrysków,, na stronie ponieważ czas wczytywania strony jest bardzo ważny dla odwiedzającego i nie powinien się przy tym irytować. 

Strona tworzona zgodnie z zasadami usability to nie tylko odpowiednia i przejrzysta oprawa graficzna, to także metoda jej programowania. Wiadomym jest, że wchodząc na stronę chcemy uzyskać dostęp do jej zawartości. Strona zaprogramowana zgodnie z zasadami użyteczności powinna umożliwić użytkownikowi skorzystanie z podstawowych funkcji, jakie dają nam przeglądarki internetowe. Mówimy o takich funkcjach jak zaznaczanie tekstu i kopiuj/wklej, pewnie nie jednym z nas znane. Niestety istnieją technologie, w których te możliwości są blokowane, co uniemożliwia użytkownikom swobodne korzystanie z zasobów strony. Doskonałym przykładem takiej technologii jest flash. Strony tworzone w tej technologii niestety nie tylko uniemożliwiają korzystanie w pełni z zasobów witryny, ale również uniemożliwiają całkowicie wejście na stronę osobą nie posiadającym odpowiedniego oprogramowania. Pamiętajmy o tym tworząc stronę, że chcemy w jak najlepszy i przystępny sposób przedstawić jej zawartość jak najszerszemu gronu internatów   

 

Podsumowanie

Strona internetowa stworzona z zgodnie z zasadami web usability powinna być:

Przejrzysta

Dopasowana kolorystycznie oraz estetycznie.

Intuicyjna

Podstawowe elementy jak logo czy menu powinny znaleźć się w spodziewanych miejscach.

Przyjazna użytkownikowi

Bez niepotrzebnych wodotrysków, przesadzonych skryptów czy zablokowanych podstawowych funkcji przeglądarki.

Funkcjonalna

Dojście do podstawowych elementów jak kontakt czy oferta nie powinno być przesadnie skomplikowane.

Szybka

Zbyt długi czas ładowania się strony skutecznie odstrasza użytkowników.

 

Tworzenie stron zgodnie z zasadami usability zaowocuje rosnącą ilością odwiedzających, a tym samym zwiększy promocję naszego serwisu.